Sursa imagine: https://www.fanatik.ro

Finala Eurovision 2026, Pâine…. și circ pe TikTok

Postat la: 18 mai 2026

Vizualizari:123

Citeste in: 3 Min

Autor: Horatiu Truşcă

Alexandra Căpitănescu și band-ul ei au readus România în elita muzicală europeană. Bravo ei! Bravo tuturor celor care au creat conceptul piesei „Choke Me” și au așezat momentul țării noastre atât de frumos și profesionist pe scena din Viena. Bravo și telespectatorilor care și-au cheltuit cei 50 de cenți pe mesaj, căci fără ei Alexandra termina, undeva, pierdută pe la jumătatea clasamentului. Bravo și prezentatoarei de la Tele Radio Moldova că ne-a luminat cum a stat treaba cu voturile concetățenilor ei. Totul a fost o nebunie. O nebunie așa cum încep toate nebuniile.

Vă mai amintiți de Cael Bell?

Ei bine, Cael Bell este un băiat de 12 ani care, în anul 2020, a devenit faimos pentru că a organizat un „rave” în toaleta școlii la care studia, petrecere care a fost întreruptă de profesori după o jumătate de oră. A promovat evenimentul clandestin pe Snapchat cu o săptămână înainte, iar tuturor celor prezenți la concertul din pauza de prânz le-a oferit o ciocolată Cadbury Twirl și o sticlă de Lucozade. În lista de oaspeți i-a inclus pe „toți băieții din clasa a 8-a” de la St Antony’s Catholic College din Urmston (Trafford, Greater Manchester). Și-a strecurat în școală boxele și restul echipamentului fără să fie observat. El fusese treaz, îmbrăcat și gata de plecare la școală încă de devreme în acea dimineață de 11 decembrie 2020, ceea ce era un lucru neobișnuit pentru el. L-am întrebat de ce este atât de fericit și mi-a spus că organizează o petrecere cu muzică la școală. Nu am dat importanță, nu am crezut nicio secundă că este adevărat. Dar când am auzit ce făcuse Cael, pentru că am fost sunați imediat de la școală, de la promovarea rave-ului pe Snapchat până la reușita de a-l pune în practică și chiar de a asigura gustări, nu am putut să nu văd partea amuzantă.” Tatăl copilului a considerat că este de-a dreptul hilar și a spus: „Bravo, fiule!”. În ochii noștri, nu a făcut nimic greșit. Am fi fost furioși dacă profesorii l-ar fi pedepsit mai mult decât prin confiscarea lucrurilor.” Mama a menționat că reprezentanții școlii au fost impresionați și i-au transmis că au confiscat echipamentul deoarece „nu puteau încuraja un astfel de comportament”.

Ce  nebunie cu Alexandra la Viena sâmbătă seara, însă…

A fost finala Eurovision, cu surprize sau nu: nume de țări din Europa mai vestică n-au realizat mare brânză, vezi UK. A spart, însă, Bulgaria la scor de maidan, și la mare diferență (173 de puncte!) de Israel, iar România, prin Alexandra Căpitănescu, a urcat pe un nemeritat loc 3. Da! Nemeritat, pentru că piesa, plus prestația, au fost de primul loc!!

Bulgaria a revenit după patru ani la Eurovision (din cauza unor probleme pe partea economică) și a dărâmat toate cutumele. „Bangaranga” a arătat tuturor că „n-ai ce-i face, asta place”, vorba aceea. Tipul din Israel a tras un șlagăr mai degrabă de Festivalul de la Mamaia; piesa a sunat cam ,,băbăcios” pentru publicul de azi (care a apreciat în schimb prestațiile Moldovei și Greciei). Țările de Jos și Slovenia n-au participat la Eurovision, în semn de protest față de prezența Israelului, iar organizatorii au băgat noi reguli după scandalul de anul trecut, pe tema puhoiului de voturi primit de Israel de la public. Așa că anul acesta s-a votat de maximum zece ori, nu de 20, ca înainte.

În fine…

Cred că sâmbătă seara, de la un punct încolo, nu s-au mai ascultat și judecat melodiile. S-a discutat doar strategie. Abia ne-a trecut necazul cu „impostorii” de la Metallica, vorba lui Turcescu. Cu Republica Moldova rămânem încă frați, dar de ăia care ne certăm la una mică și ne îmbrâncim mai târziu pe TikTok. Cu unirea… mai târziu!

Last Updated: 18 mai, 2026

Despre autorul articolului.

Horațiu Truşcă este jurnalist independent, stabilit in Regatul Unit de mai mult timp. A coordonat redacția muzicală a primului radio de limbă română din Marea Britanie, Radio Punct. În România a lucrat pentru mai multe instituții de presă locale şi naționale şi a făcut parte din echipa de producție a primului film independent, Cartier.